niedziela, 16 czerwca 2019

Katarzyna Tubylewicz "Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą"


Osobista, bezpretensjonalna i niezwykle czuła opowieść o mieście, które autorka postrzega już od lat jako własne, ale ciągle potrafi doceniać i podziwiać okiem gościa. Dzięki tej książce można zobaczyć Sztokholm nieco inaczej, niż z perspektywy typowych przewodników, skoncentrowanych na turystycznych "must visit". Każdy rozdział reprezentuje inne spojrzenie na miasto, dzięki czemu dostrzegamy różne jego oblicza.

Katarzyna Tubylewicz dzieli się z nami niezwykłą miłością do tego miasta, zasypuje opowiastkami z jego historii i codzienności, rysuje współczesne scenki uliczne i dorzuca garść własnych skojarzeń i wspomnień, nie idealizując jednak wizerunku metropolii. 

Prawdę mówiąc zachwyt Tubylewicz udzielił mi się już podczas lektury Bardzo zimnej wiosny, której akcja dzieje się w Sztokholmie. Niezwykłe miejsce, pozornie chłodne i surowe, a zarazem pełne autentycznego zachwytu nad każdym dniem, który okazuje się nieco łaskawszy i cieplejszy. Zachwyca mnie także zestawienie surowości skał i morza z malowniczością archipelagu i na wpół wakacyjną aurą miasta. 

Dodatkowego uroku dodają tym opowieściom okruchy intymnej relacji matki i syna, bo w pracy nad książką wspierał Katarzynę Tubylewicz jej syn Daniel (jest autorem fotografii zamieszczonych w przewodniku).

sobota, 15 czerwca 2019

Wystan Hugh Auden "Pieśń jesienna"

Z drzewa liść spada obficie
I piastunka też w przekwicie,
Nianie do swych grobów kroczą,
A wózeczki wciąż się toczą.

Wzdycha sąsiad z prawa, z lewa,
Wszelką radość z nas odziera,
Tak ruchliwe, teraz martwe
Ręce na kolanach wsparte.

W dali umarli setkami
Idą pochodem drewnianym,
Sztywny gest wzniesionych ramion
To jest złej miłości znamię.

Mrących z głodu w nagim lesie
Krasnoludków gniew się niesie,
A skowronek milczy, niemy,
Anioł nie zstąpi na ziemię.

Pięknej, niedostępnej góry
Mroźny szczyt się wznosi w chmury,
A wodospad błogosławi
Wędrowcom w ostatniej wyprawie.

 


 

piątek, 14 czerwca 2019

Joyce Carol Oates "Ofiara"


Jak zwykle w powieściach Joyce Carol Oates pojawiają się ważne wątki społeczne - tym razem na pierwszy plan wysuwa się rasizm, ale także kwestie relacji władzy (także tej rodzicielskiej) i presji społecznej. 

Akcja toczy się w niełatwych latach 70. XX wieku w USA. W ciemnym zaułku zostaje znaleziona czarnoskóra 14-letnia dziewczynka Sybilla Frye: okaleczona i zgwałcona. Ale poza okrucieństwem zbrodni i niemniej okrutnym śledztwem, źródłem niepokoju staje się brak spójności zeznań samej ofiery - kazda kolejna strona tej powieści, sprawia, że gubimy się coraz bardziej. 

Niezależnie od faktycznego przebiegu wydarzeń zaczynają się mnożyć osoby, które to zdarzenie mogą i chcą wykorzystać dla własnych celów. Nawet ci, którzy wspierają dziewczynę (słowem i... drogimi prezentami) nie są bezinteresowni. Zaczynamy wreszcie wątpić, kto ostatecznie jest tytułowa ofiarą...

Dzięki fenomenalnemu pisarstwu Oates wnikamy w świat czarnoskórej społeczności w USA, ale zarazem poznajemy drugą stronę: środowisko białych, policjantów, ludzi lepiej wykształconych i bardziej zamożnych. Pomiędzy nimi lawirują sławni, bogaci, medialni. 

Autorka znakomicie nakreśliła sylwetki głównych bohaterek: córki (tytułowej ofiary), matki oraz latynoskiej policjantki. Wieloaspektowość zdarzeń tej pozornie prostej historii prowokuje do licznych pytań. 

Świetna książka, prowokująca do przemyśleń i niezwykle poruszająca.


sobota, 1 czerwca 2019

Pałeczki (Chopsticks) reż. Sachin Yardi scenariusz Rahul Awate


Niech Cię nie zrazi indyjskie pochodzenie tej produkcji - film nie ma nic wspólnego ani ze słodką tandetą Bollywood, ani kopciuszkowatym Slumdogiem, który bazuje na bardzo schematycznych kliszach. Pałeczki są po prostu fajną rozrywką (jeśli już trzeba klasyfikować, to uznałabym ten film za komedię sensacyjną), ale to, co mnie urzekło najbardziej, to wspaniale sfilmowane Indie, których nędza, nadużycia i bezprawie pokazane są bez cierpiętnictwa, choć bardzo wyraźnie, a wielobarwność ulic nie ma w sobie nic z pocztówki turystycznej.

Wątek sympatii między parą głównych bohaterów (w obsadzie Mithila Palkar i Abhay Deol) jest może ciut naiwny - ale na wieczór po całym dniu wykładów - po prostu idealny ;-)